logo
logo szymansky

2022-12-21

Przygotowanie do sesji zdjęciowej

Profesjonalna fotografia niejedno ma imię. Na zdjęcia wykonane przez zawodowca decydują się zarówno osoby prowadzące firmę, jak i osoby prywatne, chcące uwiecznić ważne momenty swojego życia. Jakie warianty sesji zdjęciowej wyróżniamy? I jak się do niej dobrze przygotować?

Rodzaje sesji zdjęciowych

Sesje zdjęciowe - dla jednych marzenie, dla innych konieczność, aby uzyskać doskonałe zdjęcia, potrzebne do tego, aby skutecznie reklamować swój biznes. W pracy fotografa wyróżnić można różnego typu sesje, w zależności od rodzaju wykonywanych zdjęć czy miejsca, w którym będzie realizowana.

Sesje zdjęciowe i miejsce ich realizacji

Przyjmując jako kryterium miejsce, fotograf wykonuje zdjęcia:

  • studyjne,
  • plenerowe,
  • reportaże.

Jedną z trudniejszych jest fotografia studyjna, wymagająca od fotografa zarówno wiedzy, umiejętności, jak i doświadczenia. Wykonanie sesji w studio wymagać będzie właściwego ustawienia oświetlenia, dopasowania tła, umiejętność eksponowania istotnych szczegółów. Sporą trudnością bywa też ustawienie modeli. Jak uchwycić naturalność i swobodę podczas zdjęć ustawianych, do których osoby pozują? Duże znaczenie zyskuje również wyobraźnia i właściwe przygotowanie studia, dobór gadżetów.

Dużą popularnością cieszy się fotografia plenerowa, szczególnie wśród osób prywatnych, pragnących udokumentować wyjątkowe momenty swojego życia. Sesje plenerowe odbywają się w różnych miejscach na łonie przyrody - lawendowe pole, plaża, a może inne ciekawe miejsce? Bardzo często na sesję w plenerze decydują się nowożeńcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić zdjęcia dla dzieci, upamiętniające ważną rocznicę, urodziny.

Zdjęcia reportażowe to świetny sposób, aby udokumentować ważne wydarzenia, odbywające się zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach budynków. Tu nie ma miejsca na powtórki, trzeba podejmować szybkie decyzje i kadry, które stworzą historię wydarzenia lub eventu.

Rodzaj sesji zdjęciowej, w zależności od tematu

Zarówno sesje studyjne, jak i plenerowe mogą dotyczyć różnej tematyki. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się sesje dziecięce, wykonywane np. z okazji kolejnych urodzin, dokumentujące kolejne lata życia. Zdjęcia okazjonalne to świetna pamiątka na przyszłość.

Przykładem jednego z najczęściej wybieranych momentów na profesjonalną sesję zdjęciową jest ślub. Młodzi, ale też ich rodzice, nie wyobrażają sobie, aby nie uwiecznić tych wyjątkowych chwil. Zdjęcia z ceremonii, ale także wesela i - długo planowana sesja plenerowa. Gdzie? To w dużym stopniu zależy od preferencji młodych i możliwości fotografa.

Przygotowania do sesji zdjęciowej - od czego zacząć

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie należy do najłatwiejszych, bo wszystko zależy od tego, do jakiego wariantu sesji trzeba się przygotować? Dodatkowo, temat rozpatrywać można w dwóch ujęciach - z punktu widzenia fotografa oraz osoby (osób, firmy) zlecającej wykonanie zdjęć.

Sesje plenerowe ślubne i nie tylko

Sesje zdjęciowe w plenerze odbywają się po wcześniejszym ustaleniu terminu oraz wybraniu miejsca. W zależności od rodzaju zdjęć - sesja narzeczeńska, ślubna, dziecięca. Możliwości jest dużo, wszystko zależy od tego, co planujemy. Wybór miejsca jest kwestią do ustalenia z fotografem, chociaż w większości profesjonaliści otwarci są na propozycje, nie ma zatem większych przeszkód, aby sesja odbyła się w ważnym dla Was miejscu. Również fotograf zasugerować może ciekawe i sprawdzone miejsca, w których zdarzyło mu się już realizować zlecenia. W przypadku wyboru miejsca warto rozważyć również plan awaryjny, na wypadek, gdyby pogoda nie sprzyjała. Świetnym pomysłem może być też wybór odpowiednich dodatków i rekwizytów, które podkreślą indywidualny charakter zdjęć.

Zdjęcia produktowe

Nie tylko sesje w plenerze wymagają właściwego przygotowania. Jeśli prowadzisz firmę z całą pewnością zainteresuje Cię fotografia produktowa. Wystawiając produkt na sprzedaż, warto zadbać o naprawdę wysokiej jakości zdjęcia. To, w jaki sposób zaprezentujesz swoją ofertę zaważyć może na skuteczności sprzedaży. Dlatego wiele firm decyduje się na pomoc profesjonalnego fotografa. W ramach fotografii produktowej wyróżnia się zdjęcia typu still life oraz packshot.

fotografia produktowa, zdjęcia potraw

Zdjęcia still life

Tego typu fotografia pozwala zwyczajne, codzienne produkty przedstawić w niecodzienny sposób. Niezbędna tu będzie kreatywność fotografa, którego pomysł skutecznie przykuje uwagę potencjalnych odbiorców. Konieczność szukania nowych rozwiązań i eksperymentowania nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku produktów wystawionych na sprzedaż w sklepie internetowym, ale doskonale sprawdzi się w kampaniach reklamowych, gdzie zainteresowanie produktem jest najważniejsze.

Zdjęcia still life są kreatywne, niecodzienne, dają wiele możliwości do zabawy kompozycją, światłem. Przygotowując się do takiej sesji warto zastanowić się nad gadżetami, jakie dobrze będzie wykorzystać.

Czym są packshoty?

W kategorii zdjęć produktowych wyróżnić można także zdjęcia typu packshot. To specyficzny rodzaj fotografii. Produkt znajduje się tu w centralnej części kadru. Z reguły rezygnuje się tu z jakichkolwiek aranżacji, prezentując produkt na jednolitym, zazwyczaj białym tle. W ten sposób można jeszcze dokładniej wyeksponować jego rzeczywisty wygląd.

Fotografia packshotowa sprawdzi się doskonale, jeśli prowadzisz sklep internetowy i najważniejszym zadaniem jest doskonałe, a jednocześnie bardzo rzeczywiste zaprezentowanie dostępnych w asortymencie produktów.

Zależy Ci na naprawdę doskonałych zdjęciach? Masz dodatkowe pytania? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami i postaw na doskonałą doświadczenie naszych fotografów!

envelopephone-handsetcrossmenu