logo
logo szymansky

2022-12-16

Dlaczego optymalizacja wydajności strony internetowej jest tak ważna?

Pozycja Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania jest bardzo ważna dla sukcesu Twojej firmy. Powinieneś być świadomy, że aby to osiągnąć, musisz podjąć szereg działań. Dziś przyjrzymy się, czym jest optymalizacja wydajności strony internetowej.

Jaka jest szybkość ładowania strony?

Szybkość ładowania strony jest jednym ze wskaźników, które decydują o tym, jak szybko Twoja witryna zostanie wyświetlona użytkownikowi po wpisaniu adresu www lub kliknięciu w link w wyszukiwarce. Zasada jest prosta: im szybszy czas ładowania strony, tym lepiej.

Wskaźnik ten ma ogromny wpływ na sukces Twojej strony internetowej i Twojego biznesu, zarówno pod względem technicznym, jak i user experience. Ma duży wpływ na konwersję, czyli działania, które prowadzą do wykonania przez pasywnego użytkownika jakiejś czynności, np. dokonania zakupu w sklepie internetowym czy zapisania się do newslettera. Korelacja pomiędzy szybkością ładowania strony a konwersją jest bardzo wysoka.

techniczna optymalizacja strony internetowej

Szybkość ładowania strony a konwersja w praktyce

Aby udowodnić, że nie jest to tylko teoria, przyjrzyjmy się dowodowi - Walmart, amerykańska sieć supermarketów, która działa od 1962 roku. Poprawiając wydajność swojej strony internetowej i szybkość ładowania o 1 sekundę, firma była w stanie zwiększyć swój współczynnik konwersji o pełne 2 punkty procentowe. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewielkim wzrostem, ale gdy przeliczymy go na liczbę zamówień złożonych przez użytkowników, wynik staje się imponujący.

Kolejny ciekawy przykład można znaleźć u znanego nam wszystkim Google. Poprzez kompleksową analizę wyników gigant doszedł do wniosku, że wystarczy, jeśli prędkość ładowania strony spadnie tylko o 0,5 sekundy, a wynik ten prowadzi do znacznego spadku konwersji o 20%.

Jak mogę sprawdzić szybkość ładowania strony internetowej?

Jeśli chcesz sprawdzić, jak szybko ładuje się Twoja strona, wystarczy skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie. Ich zaletą jest łatwość obsługi. Wystarczy wpisać adres strony, zatwierdzić i po nie więcej niż minucie będziesz miał potrzebne informacje.

PageSpeed-Insights

Jednym z narzędzi, które możesz wykorzystać do sprawdzenia wydajności swojej strony jest darmowe narzędzie od Google - PageSpeed Insights. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy wpisać adres swojej strony i chwilę poczekać na analizę. Zaletą narzędzia jest to, że wyświetla informacje osobno dla wersji strony, która jest wyświetlana na komputerze oraz dla wersji mobilnej.

Zebrane informacje są wyświetlane na tle, które w zależności od oceny jest zielone, pomarańczowe lub czerwone. Co to oznacza? Dane z zielonym tłem są oceniane jako bardzo dobre, pomarańczowe jako przeciętne, z możliwą potrzebą zmiany, a czerwone jako absolutnie wymagające optymalizacji i poprawy.

Optymalizacja wydajności strony internetowej - ważne działania

Właściwa optymalizacja strony internetowej wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie edycji kodu strony. Podstawą jest oczywiście upewnienie się, że wszystko działa prawidłowo. Następnie trzeba zwrócić uwagę także na inne elementy optymalizacji.

Jedno z najważniejszych wymagań dotyczy grafik i ich wielkości. Obrazy nie mogą być zbyt duże, ponieważ ich ładowanie znacznie wydłuża czas ładowania całej strony. Należy również pamiętać o stworzeniu hierarchii; najpierw muszą pojawić się najważniejsze obrazy, a następnie te, które nie są widoczne na ekranie. Nie powinieneś używać formatu GIF do elementów graficznych. Znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku animacji będzie użycie MPEG4 lub WebM, ponieważ mają one mniejszy rozmiar, co pozytywnie wpływa na szybkość ładowania strony. Firmy, które chcą zaprezentować swoje portfolio w postaci grafik lub filmów lepiej zdecydować się na nowoczesne rozwiązania. Warto wspomnieć o dwóch formatach - WebP i WebM. Ich główną zaletą jest kompresja bez zauważalnej utraty jakości, co zwiększa szybkość ładowania.

Ważne jest również prawidłowe skompresowanie zasobów tekstowych (np. kodu strony internetowej). Powinny one być skompresowane w formatach gzip, deflate lub brotli. W ten sposób można zmniejszyć ilość danych przesyłanych przez sieć.

Aby poprawić wydajność strony internetowej należy również przeanalizować kod źródłowy strony, zwracając szczególną uwagę na minimalizację skryptów CSS i JavaScript. Wskazane jest, aby liczba skryptów była ograniczona do minimum. Dzięki temu skraca się czas ładowania kolejnych plików, a strona ładuje się szybciej. Zasada ta dotyczy również zbędnych skryptów, warto ograniczyć je do minimum.

Kod i struktura strony internetowej powinny być jak najbardziej czytelne, przejrzyste i zwięzłe, co ma nie tylko istotny wpływ na szybkość ładowania się strony, ale także wspiera działania pozycjonerskie.

To tylko wybrane przykłady, ale jest ich znacznie więcej ważnych zasad. Dlatego opłaca się polegać na ludziach, którzy wiedzą co robią i mają wieloletnie doświadczenie. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze i wsparciu - kontaktuj się z nami, a nasi pracownicy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i rozwiązać problemy.

Kod strony internetowej i jej struktura powinny być jak najbardziej czytelne, przejrzyste i zwięzłe, co nie tylko znacząco wpływa na szybkość ładowania się strony, ale również wspomaga działania pozycjonerskie.
To tylko wybrane przykłady, ale ważnych zasad jest znacznie więcej. Dlatego opłaca się postawić na ludzi, którzy wiedzą co robią i mają wieloletnie doświadczenie. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze i wsparciu - Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i rozwiązać Twoje problemy. To tylko wybrane przykłady, ale jest ich znacznie więcej ważnych zasad. Dlatego opłaca się polegać na ludziach, którzy wiedzą co robią i mają wieloletnie doświadczenie. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze i wsparciu - kontaktuj się z nami, a nasi pracownicy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i rozwiązać problemy.

Kod strony internetowej i jej struktura powinny być jak najbardziej czytelne, przejrzyste i zwięzłe, co nie tylko znacząco wpływa na szybkość ładowania się strony, ale również wspomaga działania pozycjonerskie.
To tylko wybrane przykłady, ale ważnych zasad jest znacznie więcej. Dlatego opłaca się postawić na ludzi, którzy wiedzą co robią i mają wieloletnie doświadczenie. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze i wsparciu - Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i rozwiązać Twoje problemy.

envelopephone-handsetcrossmenu